Archiv pro rubriku: Tudy tančila píseň

New York City

Spojené státy americké

pic1_fullnewyork

Tudy tančila píseň:

20.8.2015 Madison Square Garden Theater, New York, NY

New York City – přezdívka: Big Apple – velké jablko.

Počet obyvatel: 8,336,697 (údaj z roku 2012) – s aglomerací ale přes 18 miliónů.

Založeno: 1624.

Pět hlavních čtvrtí: Bronx, Manhattan, Queens, Brooklyn, Staten Island.

Historické milníky: Pokud bereme v úvahu městské aglomerace, stal se New York City největším městem světa ve dvacátých letech dvacátého století (na čele žebříčku vystřídal Londýn), o dekádu později jako první město světa překonal hranici deseti miliónů obyvatel.

V době objevení oblasti Evropany roku 1524 v místě pochopitelně žili indiáni. Jejich sídlo objevil Ital Giovanni da Verrazzano, poté se zde usadili Holanďané, odtud název New Amsterdam, který nesl nynější New York až do roku 1664, kdy už dominovali angličtí osadníci. Ti tehdy dali městu současný název.

Zajímavá místa v New Yorku: Socha Svobody– leží na ostrově Liberty Island kousek od New Yorku a zná ji každý. Včetně podstavce 93 metrů vysoká socha s pochodní v pravé ruce a Deklarací nezávislosti v levé ruce je snad nejznámějším symbolem Ameriky. Příchozí do Yorku vítá už od roku 1886. Jejím autorem je francouzský sochař Frédéric Auguste Bartholdi a Gustave Eiffel – autor Eiffelovy věže v Paříži. Socha Svobody je zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

socha svobody

Další zajímavosti New Yorku – Manhattan, Wall Street, Central Park či Madison Square Garden.

New York je také velkým magnetem pro filmaře a bylo zde natočeno bezpočet filmů.

Chayanne a New York: účast na Festivalu latinské hudby „Megaton“ v Madison Square Garden. Akce charitativní organizace TJ Martell. Je to největší charitativní organizace podporovaná hudebním průmyslem. Prostředky této nadace jsou poskytovány výzkumným projektům zaměřeným na rozvoj efektivnější klinické léčby leukémie, rakoviny a AIDS.

Boston

Spojené státy Americké

pic1_fullimages

Tudy tančila píseň:

9.8.2015 Agganis Arena, Boston, MA

Boston je hlavním městem amerického státu Massachusetts a rozkládá se na pobřeží Massachusettského zálivu. Do jeho území patří i stovky ostrovů v Atlantickém oceánu. Díky své poloze je Boston velmi významným přístavem, který je dochován ze 17. století. Ačkoliv je historie v Bostonu cítit na každém kroku, známky moderního života zde nechybí.

Boston patří mezi nejstarší města USA s velmi významným kulturním zázemím. Boston je centrem vysokoškolského vzdělávání, zdravotnictví a kultury.

Historie města sahá až do roku 1630, kdy bylo založeno puritány z Anglie (připluli na lodi Mayflower). Do roku 1755 bylo také největším městem USA. Původní anglické obyvatelstvo doplnili Irové a Italové, později imigranti z celého světa. Dnes má Boston více než 800 tisíc obyvatel.

V Bostonu bylo otevřeno první metro v USA, a to roku 1897.

Zajímavá místa v Bostonu: FreedomTrail, Boston Common, Massachusetts State House, Park Street Church, Faneuil Hall Marketplace, Paul Revere House, Bunker Hill Monument, Custom House Tower, New EnglandAquarium, Institut ofContemporary Art, Cambridge – Harvard University, John F Kennedy Presidential Library& Museum, Boston Children´s museum,Museum of Fine Arts.

harvard

Další zajímavost z historie:

Všichni se ve škole jistě učili o Bostonském pití čaje neboli Bostonské čajové party. Jednalo se o protest amerických kolonistů proti britskému imperiu, protože chtěli uvalit daň na dovážený čaj. Konflikt skončil zničením několika beden lisovaného čaje v bostonském přístavu. Stalo se tak 16. prosince 1773 a byl to počátek americké revoluce.

Chayanne a Boston:

V Bostonu se odehrává děj seriálu z právnického prostředí Ally McBeal. Chayanne se objevil ve dvou epizodách IV. řady tohoto seriálu Pan Bo a Klobouk dolů před Larrym, jako tanečník a choreograf Sam Adams.

11350626_841925882561744_8027425528936790771_n

Atlantic City

Spojené státy americké

pic1_fullmap_of_atlantic-city

Tudy tančila píseň:

8.8.2015 Boardwalk Hall, Atlantic City, NJ

Atlantic City je městečko na pobřeží Atlantiku, ležící asi dvě hodiny od New Jersey, respektive New Yorku. Atlantic City je známé především jako Las Vegas východu USA a místo, kde s oblibou trávila volný čas newyorská smetánka, pro kterou ostatně bylo toto město vybudováno.

Hlavní dominantu města tvoří kasina a herny, které jsou rozesety podél celého pobřeží. Bohužel pro Atlantic City, se s rozvojem leteckého průmyslu většina klientely přesunula spíše na pláže Floridy, což postupně vedlo a stále vede k tomu, že jednotlivé hotely a kasina chátrají a ztrácí svůj dřívější punc a šmrnc. Přesto pověst Atlantic City zůstala stejná – město zábavy a hazardu a doposud sem za odreagováním a zábavou rádi jezdí lidé, jak z New Yorku, tak také Philadelphie či Washingtonu. Městečko dýchá neuvěřitelnou atmosférou staré Ameriky s kontrastem dnešní doby.

Velmi atraktivním místem Atlantic City je promenáda táhnoucí se po celém pobřeží s Atlantikem. Najdeme na ní velké množství obchůdků, hotelů, restaurací a do hluboké noci zářící neony kasin a heren.

ac

Za návštěvu stojí městečka se zajímavou původní architekturou, ležící jižně od Atlantic City.

Washington

Spojené státy americké

pic1_fullSeal_of_Washington,_D.C.

Tudy tančila píseň:

7.8.2015 Patriot Center Fairfax,Washington, VA

Washington D. C. (District of Columbia) leží na řece Potomac, nedaleko východního pobřeží USA. Washington má vlastní samosprávu, nepodléhá žádnému ze států v USA, ale přímo kongresu USA. Klima je vlhké subtropické, v létě bývá teplo a vlhko, v zimě bývá běžný sníh.

V samotném Washingtonu D. C. žije přibližně 650 tisíc lidí. Jelikož je Washington spíše městem ve městě, má celá metropolitní téměř 6 milionů obyvatel.

Něco z historie: Oblast byla poprvé kolonizována v 17. století, kdy zde sídlili původní Algonkinští Indiáni. Území později patřilo státům Maryland a Virginie, roku 1790 však byla oblast Washington D. C. vyňata z jejich území výměnou za úhradu válečných dluhů. Město bylo postaveno na základě vítězného návrhu architekta Pierre L’Enfanta, většinu výstavby však řídil Andrew Ellicott. Od roku 1800 ve městě úřadovala vláda, již roku 1814 byl Washington silně poničen britskými vojsky. Po roce 1861 byl velmi významný příliv osvobozených otroků, který vedl k prudkému nárůstu chudinských oblastí. Roku 1865 byl ve Fordově divadle zavražděn Abraham Lincoln. Koncem 19. a začátkem 20. století prodělalo město velmi rozsáhlou modernizaci a přestavbu, ale za cenu bankrotu. V roce 1968 byl ve městě zavražděn Martin Luther King, následné mohutné nepokoje musela zklidnit až armáda a oprava škod trvala přes 20 let. 11. září 2001 došlo k nárazu údajně teroristy uneseného letadla do Pentagonu, ovšem o skutečném průběhu tohoto teroristického útoku se dodnes vedou zuřivé spory.

Nejzajímavější místa: Sídlo amerického kongresu na Kapitolu, sídlo prezidenta v Bílém domě, pověstný 169 m vysoký obelisk Washingtonova památníku. Obelisk je s kapitolem spojen míli dlouhou třídou National Mall. Za jednu z nejhezčích a největších na světě je považována historická Knihovna kongresu. Ve městě nalezneme také Muzeum Smithsonian Institute či Jeffersonův a Lincolnův památník, nebo slavný Arlingtonský hřbitov, kde je pochován i J. F. Kennedy. Ve městě je řada historických budov s typickou novoklasicistní či Viktoriánskou architekturou.

washington

Orlando

Spojené státy americké

pic1_full90px-Seal_of_Orlando,_Florida.svg

Tudy tančila píseň:

2.8.2015 Amway Center, Orlando, FL

Orlando je hlavní město okresu Orange County ve státě Florida ve Spojených státech amerických. Rozkládá se celkem na 261,5 km² a má 220 186 obyvatel. Jedná se tak o páté největší město na Floridě.

Počasí v Orlandu je po celý rok velmi horké; v letních měsících se k němu přidávají srážky, vlhkost a časté bouřky.

Tato Mekka zábavního průmyslu USA, se ne nadarmo nazývá „Hollywood východu“. Stojí zde největší zábavní parky světa a obří televizní a filmová studia.

Kromě zábavních parků nabízí Orlando vyžití i v oblasti sportu – jak aktivního (zejména golf či tenis), tak i pasivního – je zde možno navštívit zápasy basketbalové NBA, neboť Orlando je domovem místních Magics. Milovníci nakupování si v Orlandu přijdou taktéž na své, například v největším nákupním centru Florida Mall ad.

Největší zajímavosti Orlanda: SeaWorld – Delfíní jeskyně, show běluh nebo „velryb zabijáků“, vedle toho také například antarktická pasáž s tučňáky nebo procházka mezi žraloky. To a mnoho jiného se skrývá na 80 hektarech gigantického parku věnovaného vodní zábavě.

Disney World – Areály parků Walta Disneye jsou takovým malým městem ve městě. Např. newyorský Manhattan by se do nich vešel dvakrát. Dá se tu dělat prakticky cokoliv, na své si přijdou děti, golfoví nadšenci nebo třeba fanoušci vystoupení akrobatické skupiny Cirque du Soleil. Atd.

images

Chayanne a Orlando:

V roce 2010 dostal Chayanne v Orlandu symbolický klíč od města.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Miami

Spojené státy americké:

pic1_fullSeal_of_Miami,_Florida.svg

Tudy tančila píseň:

1.8.2015 American Airlines Arena, Miami, FL

Miami – je největší město v jihovýchodní části Floridy a druhé největší v celém státě. Jeho metropolitní oblast se rozkládá mezi bažinami národního parku Everglades na západě a Atlantským oceánem na východě. Přítomnost teplého Golfského proudu pouhých 24 km od pobřeží zajišťuje Miami celoroční mírné klima.

Rozloha města je 143,15 km čtverečních, z toho přes 50 km čtverečních zabírá vodní plocha. Žije zde 5,2 milionu obyvatel, z nichž většinu tvoří Hispánci a Afroameričané.

Nejrozšířenějším jazykem je španělština. Další jazyky: angličtina, kreolizovaná francouzština ad.

Některá ze zajímavých míst: American Airlines Arena – byla otevřena v prosinci 1999, a nachází se v centru Miami. Lze nakonfigurovat do pěti různých uspořádání a může pojmout mezi 5000 až 20.000 diváky. Je domovem pro NBA Miami Heat. Arena je místem pořádání koncertů a dalších kulturních akcí.

Muzeum námořní, umělecké, historické či Vizcaya Muzeum- překrásně udržované panské sídlo se 34 místnostmi, obklopené zahradou v evropském stylu s fontánami a sochami.

V Miami se nachází také jedinečná zoologická zahrada.

Miami je město věčné zeleně, protože je plné parků, kde lze krásně relaxovat. Nesmím také opomenout zmínit Miami Beach – městskou pobřežní čtvrť, kde se nachází spousta hotelů, restaurací, barů a také překrásná několikakilometrová pláž.

index

Něco z historie: prvním dochovaným jménem Miami je Chequescha. Při prvním příchodu Evropanů zde žil kmen Tequestů. Tento kmen vymizel díky válkám a také nemocím zavlečených Španěly.

Kolonizace Španělů trvala 250 let, později prodali celou Floridu Spojeným státům.

Oblast kolem Miami a celé Miami poznamenaly Seminolské války – jednalo se o vyobcování indiánského kmene Seminolů armádou Spojených států na území dnešní Oklahomy.

Chayanne a Miami – především je Miami místem, kde sídlí jeho firma Chaf Enterprises a kde žije se svou rodinou.

Natáčel zde některé scény mexické telenovely Volver a Empezar, v níž hrál sám sebe. Dále zde byly natáčeny některé scény z miniserie Gabriel Amor Inmortal – Chayanne hrál hlavní mužskou roli Gabriela Marqueze a nazpíval ústřední píseň této miniserie. V neposlední řadě se v Miami koná celá řada akcí hudebního průmyslu, při nichž se udělují různé prestižní ceny, jejichž držitelem je i Chayanne.

 

 

 

Kostarika

18j9lc-Costa_Rica_FlagKostarika bývá označována středoamerickým Švýcarskem nebo také zahradou Střední Ameriky.

Bývalá „banánová republika“ se během více než stoletého vývoje v demokracii, neutralitě, bez vojenských převratů a s povětšinou moudrými a osvícenými politiky ve svém čele, vypracovala na vzorovou zemi regionu. V širokém okolí nejvyšší životní úroveň, bezpečí, klid, stabilita a především ochrana přírody, v níž Kostarika hraje jednu z vůdčích rolí na celém světě. Uvádí se, že podle počtu živočišných a rostlinných druhů na jednotku území nemá Kostarika na světě srovnání.

Rozloha Kostariky je 51 100 km čtverečních, žije zde 4,1 milionu obyvatel, měnou je kostarický colón.

Mluví se zde španělsky.

Hlavní město San José je známé pro svůj pozoruhodný urbanistický vývoj, kdy historické budovy z koloniálního období přímo sousedí s ultramoderními stavbami. Název města je odvozen od jména svatého Josefa (španělsky San José). V blízkém okolí města se nachází dvě stále ještě činné sopky.

Nejzajímavější místa: Poás – aktivní sopka v centrální části Kostariky. Jeden ze tří kráterů této středoamerické sopky je gejzír. Kostarika má mnoho sopek, ale sopka Poás získala velkou slávu v roce 1910, kdy vyvrhla sloup páry vysoký 6 kilometrů. V dalších příležitostech vychrlila páru 300 metrů vysoko. Podoba tohoto kráteru je podobná zjizvené měsíční krajině uzavřené do kotle o průměru 1,6 kilometrů a hloubka je odhadována na 300 metrů.

Kolem sopky se rozkládá národní park stejného jména, je to nejstarší a největší park Kostariky.

Národní park Arenal – nachází se zde více jak polovina všech živočišných druhů známých v Kostarice.

Cartago- nejstarší město Kostariky založené roku 1563. Nedaleko města se nachází botanická zahrada El Jardín Botanico Lankester zaměřená na pěstování orchidejí či oblast Aguacaliente, kde jsou horké minerální prameny.

Basilica_de_los_Angeles

Něco z historie: Prehistorické období Kostariky je zahaleno rouškou tajemství. Bylo objeveno jen několik archeologických vykopávek a neexistuje žádná zmínka o psaném jazyku. První historické záznamy pocházejí z roku 1502, kdy zde 17 dní pobýval Kryštof Kolumbus. Ten byl natolik okouzlen zlatem zdobeným oblečením místních obyvatel, že zemi okamžitě pojmenoval Costa Rica, „bohaté pobřeží“.

Zvláštností Kostariky je, že už před několika lety zrušila armádu.

Tudy tančila píseń:

20.6.2015 San Jose

CIEVkPiWoAAkiFx

 

Panama

indexOficiální název země zní Panama (República de Panama). Panama je přímořský stát ve Střední Americe, mezi Tichým oceánem a Karibským mořem. Prochází jím strategicky důležitý Panamský průplav, který je jednou z nejvýznamnějších vodních cest na světě.

Horské pásmo se svými vrcholy dosahujícími přes 2400m, formuje zemi do tvaru „S“. Jsou zde hory na Karibském pobřeží, malé kopce a stepi na pobřeží Pacifiku. Nížiny představují přes 85% území. Tropické deštné lesy dominují v blízkosti průplavu, podél Karibského pobřeží a východní části země. K území Panamy se počítá přes 1000 ostrovů. Panamou protéká přes 500 řek a více než polovina země je zalesněná. V oblasti Panamského průplavu je země jen 80 467 m široká.

Rozloha Panamy je 77 082 km čtverečních, žije zde 2,8 milionu obyvatel, měnou je balboa a americký dolar. Úředním jazykem je španělština, ale ve větších městech se dá domluvit i anglicky, používají se zde i indiánské jazyky.

Hlavním městem a také největším městem země je Panama City založené roku 1519 španělskými dobyvateli. Stalo se výchozím bodem, z něhož se podnikaly výpravy určené k dobytí říše Inků v Peru.

Nejzajímavější místa: Panamá la Vieja – první Panama City vypálené r. 1671, nikdy neobnovené a nyní významné archeologické naleziště.

Panamský průplav – nejvýznamnější vodní cesta světa, je dlouhý 82 km, spojuje Atlantik a Pacifik.

panamsky-pruplav-plavebni-komora

Národní park Coiba- ochraňuje moře, ostrov Coibu a 38 dalších menších ostrovů v zálivu Chiriqui. Je pokryt tropickým deštným pralesem s výjimečným výskytem endemické flóry i fauny. Oblast je vynikající přírodní laboratoří, ve které se uskutečňuje výzkum mořských savců a hlubokomořských ryb tropické části východního Pacifiku.

Něco z historie: Území Panamy, u něhož Španělé přistáli roku 1501, se stalo kolonií již roku 1508. V letech 1524-1565 bylo součástí generálního kapitanátu Guatemala, poté do roku 1718 místokrálovství Peru a v letech 1818-1821 součástí Nové Granady. Panama vyhlásila samostatnost roku 1821, ale záhy byla připojena k federativní republice Velká Kolumbie. V souvislosti s chystanou výstavbou průplavu bylo ze strany USA podporováno separatistické hnutí, které vyvrcholilo roku 1903 vyhlášením nezávislosti.

Zajímavost: Indiáni z ostrova San Blas a provincie Darien fascinují svým primitivním životem původních Kolumbijců, kterému dávají přednost. Zachovávají si zvyky, zákony, tradice, oblečení a víru, které se vyvíjely po několik tisíciletí.

Chayanne a Panama: V roce 2003 se v Panamě pořádala soutěž Miss Universe. Této soutěže se zúčastnila i Češka. Chayanne zde vystupoval se svým obrovským hitem „Torero“

Tudy tančila píseň:

17.6.2015 Panama City

10305177_837114073005077_743634953958600833_n

Honduras

Honduras_flag_300Oficiální název je Honduraská republika (República de Honduras).

Jméno Honduras, jež zemi dali Španělé, znamená ve španělštině hluboký záliv. Honduras hraniční s Guatemalou na severozápadě, se Salvadorem na jihozápadě a Nikaraguou na jihovýchodě. K Hondurasu patří několik menších ostrovů.

Země má přístup k Tichému i Atlantickému oceánu. Tichý oceán se dotýká honduraského pobřeží na jihu země zálivem Fonseca, Atlantik vybíhá do Honduraského zálivu. Významnější řeky odvádějící vodu do Atlantiku jsou Coco, Patuca a Ulúa, do Pacifiku se vlévá např. řeka Choluteca. Největší přírodní jezero v zemi je Yojoa.

Více jak 65% povrchu země je horského charakteru s průměrnou nadmořskou výškou 1000 m n. m.

Rozloha Hondurasu je 112 000km čtverečních, žije zde 8,725 milionu obyvatel, měnou je lempira.

Úředním jazykem je španělština, užívá se ale i angličtina a původní indiánské jazyky.

Hlavním městem je Tegucigalpa, jehož název pochází z výrazu Taguz-galpa indiánského jazyka Nahuatl a lze jej přeložit jako „stříbrné kopce“.

Nejzajímavější místa: Rezervace Río Plátano – zahrnuje zbytky jednoho z posledních tropických deštných pralesů se střední Americe. Vyznačuje se bohatou flórou i faunou. V hornaté krajině, která se svažuje se karibskému pobřeží, si asi dva tisíce původních obyvatel uchovalo svůj tradiční způsob života.

Copán – Rozsáhlé ruiny Copánu, jednoho z nejdůležitějších míst mayské civilizace a hlavního města říše v 5. až 9. stol., byly vykopány až v 19. století. Zbytky pyramid, teras, schodišť, náměstí a soch mayských panovníků odhalují tři hlavní stadia vývoje města předtím, než bylo začátkem 10. století opuštěno.

images

Něco z historie: Pro západní civilizaci byla země objevena Kryštofem Kolumbem, který spatřil břehy Hondurasu v roce 1502 během jedné ze svých objevitelských cest. Po španělském objevení oblasti se země brzy stala součástí španělského impéria jako součást generálního kapitanátu Guatemala.

Honduras vyhlásil nezávislost na Španělsku 15. září 1821. O rok později byl vzniklý stát podroben Mexikem. Mezi roku 1823 a 1839 byl součástí Spojených středoamerických provincií. Během 19. století proběhlo několik dalších nepříliš úspěšných pokusů o vytvoření federace středoamerických států. Honduras je nyní zcela nezávislým státem.

Zajímavosti: Honduras byl Aztéky nazýván Lugar de cordonices – Místo křepelek. Na ostrově Roatán, který je součástí souostroví Isla de le Bahía, žije malá československá komunita.

Tudy tančila píseň:

13.6.2015 Estadio Chochi Sosa Tegucigalpa

CHeFp7HWsAAlwR5

Při bližším pohledu zjistíte, že v době koncertu pršelo, ale že to nikoho neodradilo a Chayanne zpíval před vyprodaným stadionem.

 

 

El Salvador

indexOficiální název je Salvadorská republika (Repúblika de El Salvador)

Je to nejmenší země Střední Ameriky. Salvador hraničí s Guatemalou, Hondurasem a na západní části má přístup k Pacifickému oceánu. Je plný vzácných památek mayské civilizace a významných staveb španělského středověku. El Salvador disponuje impozantní přírodou tropického deštného pralesa, z něhož vystupují dominantní vulkány a vysokohorská jezera se svojí tajuplnou faunou a flórou. Má zajímavou a komplikovanou historii.

Rozloha Salvadoru je 21 040 km čtverečních, žije zde 6,2 milionu obyvatel, měnou je USD.

Úředním jazykem je španělština, k ostatním nejčastěji používaným jazykům patří angličtina (převážně v turistických centrech), náhuatl a mayské jazyky .

Hlavním městem je San Salvador, založený roku 1525. San Salvador, představuje průřez původních mayských tradic, španělské katolizace a hrdé současnoti země.

Nejzajímavější místa: Národní park Cerro Verde – lze zde vystoupat na vrchol sopky Santa Ana, v jejímž kráteru se ukrývá jezero neuvěřitelně zelené barvy.

images

La Palma- La Palma je barevné městečko poblíž honduraských hranic. Je zvláštní tím, že se v něm usídlil umělec Fernando Llort a naučil místní malovat a přivydělat si. Téměř každý dům je nádherně ozdoben, v parku jsou krásné mozaikové lavičky.

Joya de Cerén – významná památka, jediná v Salvadoru, která se dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jde o pravěkou vesnici, kterou zasypal sopečný popel, a tak ji zakonzervoval pro budoucí generace podobně jako italské Pompeje.

Něco z historie: Salvador byl v dávné minulosti součástí Mayské říše a jsou zde pozůstatky jejich starodávných měst. V letech 1524-33 byla indiánská říše Pipilů, Cuzcatlán dobyta Španěly a stala se součástí vícekrálovství Nového Španělska. Na tomto území vznikl San Salvador a Sonsonate. Sonsonate roku 1560 připadlo kapitanátu Guatemala.
15. září 1821 získalo území samostatnost a po zhroucení Mexické říše (1823) se San Salvador a Sonsonate spojily ve stát Salvador, který byl v letech 1821-39 součástí Spojených středoamerických provincií. Poté následovalo období konfliktů, převratů, politické nestability a posilování vazby na USA. Roku 1931 byl první pokus, který měl vést k demokracii, avšak byl následován řadou vojenských diktatur.

Tudy tančila píseň:

11.6.2015 Gimnasio Nacional San Salvador

11401537_1680462498839313_3286076386392976875_n